به سوی ظهور

مهدویت و امام زمان (عج)

به سوی ظهور

مهدویت و امام زمان (عج)

حضرت مهدی در آیینه کلام امام علی (ع) از آغاز تا حکومت

سه شنبه, ۲۲ فروردين ۱۳۹۶، ۰۵:۳۲ ب.ظ | بازدید: ۲۱۳۱ | دسته بندی: ائمه معصومین

حضرت مهدی در آیینه کلام امام علی (ع) از آغاز تا حکومت

حضرت علی (ع) 

زمین خالى از حجّت نمی‌ماند

در جهان بینى مکتب اهل‏بیت ‏علیهم السّلام انسان بدون امام معصوم، و زمین خالى از حجّت بحق الهى، نخواهد ماند؛ چرا که بدون امام معصوم هدایت و کمال صحیح و شایسته انسانى میسّر نخواهد شد. بعلاوه حفظ نظام هستى به برکت وجود حجت‏‌هاى خداوند است. در این باره روایات زیادى نقل شده است. جهت آشنایى بیشتر با این موضوع به ذکر دو حدیث از روایات حضرت على ‏علیه السلام اکتفا مى‌‏شود.


بار خدایا! همواره باید در روى زمین تو حجتى براى بندگانت داشته باشى تا خلق را به دینت راهنمایى کند، و علم تو را به آنها بیاموزد تا حجّت تو تباه نشود و پیروان اولیاء تو بعد از آنکه آن‏ها را هدایت کرده‌‏اى دوباره گمراه نگردند. [حجت تو] یا ظاهر و آشکار خواهد بود که اطاعت او را نمى‌‏کنند و یا از دیده‏‌ها نهان خواهد بود که مردم در انتظار او به سر مى‌‏برند. اگر شخص و جسم او در حال هدایت مردم از آنان غائب باشد علم و آدابش در قلب‏‌هاى عاشقان حق پایدار است و آن‏ها به آن علم و آداب پایبند هستند و به آن عمل مى‌‏کنند.


- اللّهم بلى لا تخلو الارض من قائم لِلّه بحجّةٍ: امّا ظاهراً مشهوراً و امّا خائفاً مَغموراً لئلا تبطُلَ حجج اللّه و بیّناته و کم ذا و أین؟ اولئک واللّهِ الاقلّون عدداً و الاعظمون عنداللّه قدراً یحفظُ اللّه بهم حُججه و بیّناته... اولئک خلفاء اللّه فى ارضهِ و الدعاةِ الى دینهِ.


... بارخدایا آرى! زمین از امامى که قیام بر حق کند خالى نخواهد ماند. او یا آشکار و شناخته شده است یا ترسان و پنهان است تا حجت‏‌ها و دلیل‌‏هاى روشن خدا (یعنى اصول و احکام دین و تعالیم انبیاء) از بین نرود. اما اینکه ایشان چند نفرند و کجایند؟ به خدا سوگند از نظر تعداد آن‏ها بسیار کم هستند ولى از جهت منزلت و بلندمرتبه‌‏گى در نزد خداوند بسیار بزرگوارند. خداوند به وسیله ایشان حجّت‏‌ها و دلیل‏‌هاى روشن خود را حفظ مى‌‏کند... آنان خلفا و نمایندگان خدا در روى زمین هستند و مردم را به سوى دین و احکام و مقررات او دعوت مى‌‏کنند...


نَسَب حضرت مهدى ‏علیه السلام

در لابلاى سخنان على بن ابیطالب‏ علیه السلام روایات زیادى در زمینه معرفى نسب امام زمان‏ علیه السلام به چشم مى‏‌خورد که به یک بیان مجموعه این قبیل از روایات به سه دسته تقسیم مى‌‏شوند. در بخشى از آنها او را فرزند خودشان معرفى مى‏‌کنند، در قسمتى دیگر آن حضرت را از فرزندان حضرت فاطمه‏ علیها السّلام و بالاخره در دسته‌‏اى از روایات حضرت مهدى‏ علیه السلام را از اولاد امام حسین‏ علیه السلام معرفى کرده‏‌اند.


امام محمد باقر علیه السلام مى‌‏فرمایند: امیرالمؤمنین على بن ابیطالب‏ علیه السلام وقتى که از جنگ نهروان به کوفه برگشتند براى مردم خطبه‏‌اى خواندند... در آن خطبه نخست خدا را سپاس گفتند و درود به روان پیامبر صلى الله علیه و آله فرستادند و نعمت‏‌هایى را که خداوند به رسولش و بر خود آن حضرت عنایت کرده است یکى یکى شمردند سپس در ادامه فرمودند: از جمله نعمت‏‌هاى خداوند بر من آن است که مهدىّ این امّت از فرزندان من است.


زرّبن حبیش شنید که على بن ابیطالب‏ علیه السلام مى‏‌فرمود: مهدى مردى از ما اهل‌بیت و از فرزندان حضرت فاطمه زهرا است.

... حضرت امام رضا علیه السلام از پدر بزرگوارش موسى بن جعفر علیه السلام و او نیز از پدرش... او از امام حسین ‏علیه السلام و آن حضرت از امیرالمؤمنین على بن ابیطالب ‏علیه السلام روایت کرده است که آن حضرت خطاب به امام حسین‏ علیه السلام فرمودند: نهمین فرزند تو اى حسین! قائم بر حقّ (مهدى ‏علیه السلام ) است...


خاندان مهدى‏ علیه السلام

امیرالمؤمنین علیه السلام در معرفى خاندان حضرت مهدى ‏علیه السلام از تعابیر زیادى استفاده کرده‌‏اند و هر یک از آن‏ها به گوشه‏‌اى از واقعیّت دلالت دارند که در مجموع به همراه توصیفات دیگرى که از سایر ائمه ‏علیهم السّلام نقل شده است به طور کامل شخصیّت امام عصر علیه السلام را به انسان‏‌ها مى‌‏شناسانند.

به عنوان مثال در یک جا مى‌‏فرمایند: آن حضرت از قریش است. در مورد دیگر وى را از بنى‌‏هاشم معرفى مى‌‏کنند. در ضمن یکى دیگر از سخنانشان او را از عترت پیامبر صلى الله علیه و آله مى‌‏خوانند و... که هر کدام از این عبارات به بُعد خاصّى از شخصیت امام زمان‏ علیه السلام دلالت دارند و در نتیجه این اختلاف در الفاظ و عبارات با یکدیگر منافاتى ندارند و همه آن‏ها اوصاف یک حقیقت نورانى را روشن مى‏‌کنند.


از حسین بن على‏ علیه السلام نقل شده است که آن حضرت فرمود: شخصى خدمت على ‏علیه السلام آمد و به آن حضرت گفت: اى امیرمؤمنان براى ما از مهدى‏ علیه السلام سخن بگو. على بن ابیطالب ‏علیه السلام فرمودند: هنگامى که رفتنى‌‏ها بروند و اهل ایمان کم شوند و آشوبگران و جنگ طلبان نابود گردند، در چنین شرایطى او ظهور خواهد کرد.

آنگاه همان شخص عرضه داشت یا امیرالمؤمنین! درود و سلام بر تو باد، حضرت مهدى ‏علیه السلام از کدام طایفه است؟ حضرت فرمودند: او از بنى‏‌هاشم است که بهترین طایفه عرب و قُلّه شرف و جوانمردى به حساب مى‌‏آید.


نام مبارک مهدى ‏علیه السلام

در مجموعه سخنان حضرت على ‏علیه السلام با روش‏‌هاى مختلفى از نام مبارک امام زمان‏ علیه السلام یاد مى‌‏شود. در یک مورد تصریح به نام آن حضرت غیر جایز دانسته شده است. در مورد دیگر از آن با اشاره سخن به میان مى‌‏آید و بالاخره در مورد دیگر به صراحت نام مخصوص بیان مى‌‏شود.


جابربن یزید جعفى مى‌‏گوید: از امام باقر علیه السلام شنیدم که مى‌‏فرمود: روزى عمر بن خطاب به امیرالمؤمنین‏ علیه السلام گفت: اى پسر ابوطالب! نام مهدى چیست؟ آنرا براى من بیان کن.

على ‏علیه السلام فرمود: اسم او را نمى‌‏گویم، چون حبیب و خلیل من (رسول اکرم ‏صلى الله علیه و آله) با من عهد کرده است اسم او را براى کسى بیان نکنم تا اینکه خداوند وى را مبعوث و ظاهر گرداند و این از امورى است که خداوند عزّوجلّ علم آن را نزد پیامبرش امانت و ودیعه نهاده است.


- ...عن على بن ابیطالب‏ علیه السلام قال: المهدىُّ مولِدُهُ بالمدینة من اهل بیت النبىُّ اسمُهُ اسم نبىٍّ...

على بن ابیطالب ‏علیه السلام فرمودند: مهدى در مدینه به دنیا مى‌‏آید. او از اهل‌بیت پیامبر اکرم ‏صلى الله علیه و آله است. و هم اسم با یکى از پیامبران است...


در یکى از اشعار منسوب به حضرت على‏ علیه السلام در این باره آمده است:

فثم یقوم القائم الحق منکم و بالحق یاتیکم و بالحق ّ یعمل

سمىُّ نبى ّ اللّه نفسى فدائه فلا تخذلوه یا بنىّ و عجّلوا


سپس آن قیام کننده بر حق، از میان شما قیام خواهد کرد. او حق را خواهد آورد و به آن عمل خواهد کرد.

جانم فداى او که همنام رسول خدا صلى الله علیه و آله است. اى فرزندان من! به یارى او بشتابید، مبادا او را بى‌یار و یاور رها سازید.


- عن على‏ علیه السلام قال: اسم المهدىُّ محمد

حضرت على‏ علیه السلام فرمود: اسم حضرت مهدى ‏علیه السلام محمد است.


سیماى مهدى‏ علیه السلام

به خصوصیات جسمانى و ویژگی‌هاى بدنى حضرت مهدى ‏علیه السلام در بخشى از روایات حضرت على ‏علیه السلام اشاره مى‌‏شود. در یکى از این روایات بطور کلى این ویژگی‌ها بیان شده تا آنجا که مى‏‌فرماید آن حضرت در خلقت خود شبیه پیامبر اکرم ‏صلى الله علیه و آله است، اما در تعدادى دیگر از روایات به توصیف خصوصیات چهره و اعضاء بدن امام زمان‏ علیه السلام مى‏‌پردازد.


اوصاف مهدى‏ علیه السلام

در دسته‌‏اى از روایات على بن ابیطالب‏ علیه السلام به اوصاف و ویژگى‌‏هاى روحى و اخلاقى امام زمان‏ علیه السلام پرداخته مى‌‏شود که از جمله آنهاست:


حضرت على‏ علیه السلام در ادامه یکى از سخنان‌شان به تبیین صفات حضرت مهدى‏ علیه السلام پرداخته، فرمودند:

آستانه او در پناه دهى به بى‌پناهان از همه آستانه‌‏ها وسیع‏تر، و علم و دانش آن حضرت از همه زیادتر است و از همه مردم بیشتر به صله ارحام و پیوند با خویشاوندان توجه مى‌‏نماید.

پروردگارا! بیعت او را پایان بخش همه اندوه‏‌ها قرار بده و تفرّق و پراکندگى امت اسلامى را به دست با کفایت آن حضرت به یگانگى مبدّل فرما...


غیبت امام زمان ‏علیه السلام

یکى از پیشامدهاى بسیار مهم زندگى حضرت مهدى ‏علیه السلام واقع شدن غیبت مى‌‏باشد که در دو مرحله انجام گرفته است.

اولى بنام غیبت صغرى معروف است که از سال 260 هجرى یعنى از زمان شهادت امام عسکرى ‏علیه السلام آغاز شد و تا سال 329 هجرى ادامه داشت و از این سال به بعد دوره غیبت کبرى آغاز مى‌‏شود که تاکنون نیز ادامه دارد.

در رهنمودهاى امیرالمؤمنین‏ علیه السلام به این موضوع و وقایعى که در این دوره پیش خواهد آمد نیز اشاره شده است. در ضمن روایتى که آن را حضرت عبد العظیم حسنى؛ با سلسله سند از على بن ابیطالب ‏علیه السلام نقل مى‏‌کند چنین وارد شده است:


امیرالمؤمنین‏ علیه السلام فرمود: براى قائم ما غیبتى هست که مدت آن طولانى خواهد شد. شیعیان را در این زمان مى‌‏بینم که همانند گلّه بى‌صاحبى که در دشت پراکنده شده باشند به دنبال چرا گاه و مرتع مى‌‏گردند ولى آن را پیدا نمى‏‌کنند [به جستجوى آن حضرت مى‌‏پردازند ولى او را نمى‏‌یابند.]

آگاه باشید! در این دوره هر کسى از آنها (شیعیان) در دین و عقیده خود استوار و ثابت قدم بماند و قلبش به جهت طولانى شدن غیبت امامش قساوت پیدا نکند، او روز قیامت در نزد من و در جایگاهى که من هستم خواهد بود.


از اصبغ بن نباته نقل شده است که امیرالمؤمنین‏ علیه السلام روزى حضرت قائم‏ علیه السلام را یاد کردند و فرمودند: آگاه باشید! او غیبتى (طولانى) خواهد داشت به گونه‌‏اى که نادانان (به مصالح الهى) بگویند: خداوند را در آل محمد صلى الله علیه و آله برنامه‌‏اى نیست. (یعنى افراد نادان به جهت طولانى شدن دوره غیبت از ظهور آن حضرت مأیوس و ناامید خواهند شد).


علت غیبت امام زمان‏ علیه السلام

براى غیبت امام عصر علیه السلام علت و حکمت‏‌هاى زیادى در مجموعه روایات اهل‌بیت ‏علیهم السّلام ذکر شده است. در روایات امیرالمؤمنین ‏علیه السلام حداقل به سه علت اشاره شده است؛ یعنى شناخته شدن اهل هدایت از اهل گمراهى و ضلالت، و نداشتن بیعت ظاهرى هیچ‌یک از سلاطین، و کوتاهى و ناسپاسى و ظلم مردم به عنوان فلسفه غیبت بیان گردیده است.


- اِنّ القائم منّا اذا قام لم یکن لاحد فى عنقه بیعة فلذلک تخفى ولادته و یغیب شخصه

همانا قائم از ما آنگاه که قیام کند بیعت کسى در گردن او نخواهد بود و به همین خاطر است که تولد او به صورت پنهانى واقع خواهد شد و وجود او از دید و نظر مردم غایب خواهد بود.


امیر مؤمنان‏ علیه السلام در حالیکه امام حسن‏ علیه السلام و امام حسین‏ علیه السلام حضور داشتند خطاب به مردم فرمودند: اى مردم! آگاه باشید، سوگند به خدا من و این دو فرزندم به قتل خواهیم رسید. آن گاه خداوند شخصى از فرزندان مرا در آخر الزمان ظاهر خواهد کرد تا خون ما را از ستمگران طلب کند. او از دیده مردم غایب خواهد بود تا اهل ظلالت و گمراهى از دیگران شناخته شوند و این غیبت به قدرى طولانى خواهد شد که مردمان نادان خواهند گفت: خداوند برنامه‏‌اى در آل محمد صلى الله علیه و آله ندارد.


... مفضل‏بن عمر از امام صادق ‏علیه السلام روایت کرده است که آن حضرت فرمود: روزى امیرالمؤمنین‏ علیه السلام در بالاى منبر مسجد کوفه فرمودند: ...اى مردم! بدانید زمین هرگز از حجت خدا (امام معصوم) خالى نخواهد ماند. اما خداوند متعال به زودى مردم را به خاطر ظلم و ستم و همینطور اسرافى که درحق خودشان انجام مى‏‌دهند از دیدن حجت الهى محروم خواهد کرد. [یعنى مردم به جهت اعمال خودشان در آینده از دیدن امام معصوم محروم خواهند شد]


فضیلت انتظار فرج

همانطور که پیش از این اشاره شد در دوره غیبت امام زمان‏ علیه السلام مشکلات و پیشامدهاى سختى بوقوع مى‌‏پیوندد به گونه‏‌اى که اعتقادات بسیارى از مردم در نتیجه این امور متزلزل مى‌‏شود. جهت جلوگیرى از دچار شدن به این قبیل خطرات، هشدارهاى زیادى توأم با روشنگری‌هاى لازم در رهنمودهاى اهل‌بیت ‏علیهم السّلام داده شده است که به دو نمونه از آنچه در این زمینه در مجموعه روایات على بن ابیطالب‏ علیه السلام وارد شده است اشاره مى‌‏گردد.


محمد بن مسلم از امام صادق ‏علیه السلام نقل مى‏‌کند که آن حضرت از پدران بزرگوارش و آنها از على ‏علیه السلام روایت کردند که على ‏بن ابیطالب ‏علیه السلام فرمودند: منتظر فرج [امام زمان‏ علیه السلام] باشید و از عنایت و توجهات خداوند ناامید نشوید. همانا محبوب‏ترین کارها در نزد خداوند عزّوجلّ انتظار فرج [امام زمان‏ علیه السلام] است.


آنگاه در ادامه بیان فضیلت انتظار فرمودند:

کسى که منتظر امر ما (فرج امام زمان‏ علیه السلام) باشد، مانند رزمنده‌‏اى است که در راه خداوند به خون خود آغشته شده باشد (اجر و پاداش شهید را دارد).

زیدبن صوحان عبدى گفت: یا امیرالمؤمنین! کدامیک از اعمال در نزد پروردگار عالم محبوب‏تر است؟ حضرت فرمودند: انتظار فرج.


احوال مردم آخرالزمان

شاید بتوان گفت که بیشترین مطالب مربوط به معارف امام زمان‏ علیه السلام که از زبان حضرت على ‏علیه السلام نقل شده است به تبیین اوضاع آخرالزمان و وقایعى که در آن دوره پیش مى‌‏آید اختصاص دارد. آن حضرت ضمن تشریح آن پیشامدها چگونگى مقابله با آن‏ها را نیز بیان مى‌‏نمایند.


این حوادث شامل مسایل فرهنگى و اجتماعى و اخلاقى و تربیتى و طبیعى مى‏‌گردد. از آنجا که کم و بیش خیلى از این ویژگى‌‏ها در دوره ما حداقل در بعضى از عرصه‏‌ها به چشم مى‏‌خورد، جهت آشنایى بیشتر و چاره اندیشى مناسب‏تر به مواردى از آن‏ها اشاره مى‌‏شود. بدان امید که موجب تنبه و بیدارى‏‌مان شده و از طریق آشنا شدن با این امور پیشاپیش تدابیرى را اتخاذ کنیم که از عوارض منفى آن‏ها خود و جامعه‌‏مان را در امان نگه داریم.


روزى خواهد آمد که در آن سخن چین‏‌ها مقرّب خواهند شد و افراد بدکار، زیرک خوانده مى‌‏شوند، افراد با انصاف را ناتوان به حساب مى‏‌آورند، صدقه و انفاقِ در راه خدا را غرامت پندارند، و صله رحم و آمد و شد با خویشاوندان را با منّت انجام مى‌‏دهند، و بندگى و اطاعت خدا را وسیله فخر فروشى براى مردم قرار مى‏‌دهند. در چنین زمانى حکومت با مشورت زنان و امارت کودکان و تدبیر خواجه‏‌گان انجام مى‌‏گیرد.


اصبغ بن نباته مى‏‌گوید: شنیدم که امیرالمؤمنین ‏علیه السلام فرمودند: در آخر الزمان که بدترین زمان‌هاست در موقعى که روز قیامت نزدیک شود زنانى ظاهر مى‌‏شوند بدون حجاب، در حالى که زینت‌‏هاى آن‏ها پیداست در انظار عمومى رفت و آمد مى‏‌کنند، آن‏ها از دین خارج مى‌‏گردند (به احکام دینى پایبند نمى‏‌باشند) و به امور فتنه‏‌انگیز وارد مى‏‌شوند و به سوى شهوات و لذت‏‌جویى‌‏ها روى مى‌‏آورند، حرام‏‌هاى خدا را حلال مى‌‏شمارند. اینگونه از زنان در جهنم خواهند ماند.


نشانه‌هاى ظهور مهدى‏ علیه السلام

در روایات، براى ظهور امام زمان‏ علیه السلام نه تنها وقت خاصى تعیین نشده بلکه از تعیین کردن وقت براى آن منع شده است. ولى در عین حال براى آن علائم و نشانه‏‌هایى ذکر شده که مردم مى‌‏توانند از طریق آن علامت‏‌ها، نزدیکى وقت ظهور را تشخیص دهند. این نشانه‌ها به چند قسم تقسیم مى‏‌شوند:

علائم حتمى و غیر حتمى، علائم سال ظهور و علائم سال‌هاى دورتر، علائم اجتماعى و اخلاقى و طبیعى و... از میان مجموعه روایاتى که از حضرت على ‏علیه السلام در این باره نقل شده است به ذکر دو مورد اکتفا مى‌‏شود:


- ...عن ابى رومان، عن على ‏علیه السلام قال: اِذا نادى منادٍ من السماء، ان الحقّ فى آل محمّدٍ فعند ذلک یظهر المهدىُّ على أَفواهِ النّاس، و یشربون ذکره فلا یکون لهم ذکرٌ غیرُهُ.

ابى رومان از على بن ابیطالب‏ علیه السلام روایت کرده است که آن حضرت فرمودند: وقتى که منادى از آسمان ندا دهد که به تحقیق حق با آل محمد صلى الله علیه و آله است. در این ایام نام حضرت مهدى ‏علیه السلام بر سر زبان‏‌ها مى‌‏افتد و جهان مالامال از نام آن حضرت مى‌‏شود به گونه‏‌اى که از غیر او ذکرى به میان نمى‏‌آید.


- عن الصادق‏ علیه السلام عن آبائه‏ علیهم السّلام ان علیّا علیه السلام قال: اذا وَقَعَت النارُ فى حجازکم و جرى الماء فى نجفکم فَتَوَقَّعوا ظُهورَ قائِمکُمْ.(( اثباة الهداة، ج 3ص )) .578

امام صادق‏ علیه السلام از پدران بزرگوارش ‏علیهم السّلام و آنها از على‏ بن ابیطالب‏ علیه السلام روایت مى‌‏کنند که آن حضرت فرمودند: آنگاه که آتش در حجاز شعله‌ور شود و سیل در نجف جارى گردد منتظر ظهور قائم‏ علیه السلام باشید.


یاران مهدى علیه السلام

درباره اوصاف یاران امام زمان ‏علیه السلام و تعداد آنها و شهرهایشان و رابطه آنان با امام‏ علیه السلام و چگونگى بیعت و تبعیّت‏شان از آن حضرت، روایات زیادى وارد شده است. در این زمینه از على بن ابیطالب ‏علیه السلام چنین آمده است:


حکیم بن سعد از امیرالمؤمنین ‏علیه السلام روایت مى‌‏کند که آن حضرت فرمودند: یاران مهدى‏ علیه السلام همه جوان هستند، در میان آنها پیرمرد یافت نمى‌‏شود مگر به اندازه سرمه در چشم و نمک در طعام، و همانطور که بر همگان معلوم است کمترین قسمت غذا را نمک تشکیل مى‌‏دهد.

امیرالمؤمنین‏ علیه السلام مى‌‏فرماید: ...چون قیام کند جمع مى‌‏شوند به سوى او یارانش که به شماره اصحاب بدر و اصحاب طالوتند و ایشان سیصد و سیزده نفرند. همه آنها شیرانى هستند که از کمینگاه‏‌هاى خود بیرون آیند مانند پاره‌‏هاى آهن، اگر ایشان اراده کنند که کوه‌‏هاى سخت را از جا بِکَنند هر آینه آنها را از جاهاى خود مى‌‏کَنند. پس ایشانند کسانى که خدا را به وسیله مهدى بیگانگى پرستش مى‏‌کنند. براى ایشان در شب‌ها، صداهایى مانند صداهاى زنهاى جوان مرده از ترس خدا است نماز گذارندگانند در شبها و روزه دارانند در روز، گویا یک پدر و یک مادر آنها را تربیت کرده‌‏اند. دل‌هاشان در دوستى کردن به همدیگر و پند دادن به یکدیگر با هم جمع و یکى است


حکومت مهدى علیه السلام

به اعتقاد شیعه، امام زمان‏ علیه السلام از طریق تشکیل یک حکومت جهانى بر اساس تعالیم عالیه اسلام تمام نارسایى‏‌ها را از سرتاسر عالم برطرف خواهد کرد و عدل و داد را در روى زمین مستقر خواهد ساخت.

در سخنان پیامبر اکرم‏صلى الله علیه و آله و هر یک از ائمه اطهار علیهم السّلام درباره ویژگى‌‏هاى حکومت حضرت مهدى ‏علیه السلام و کارهایى که در آن دوره انجام خواهد یافت مطالب زیادى به چشم مى‌‏خورد که مجموعه آنها تصویر بسیار روشنى از یک حکومت اسلامى کامل را نشان مى‏‌دهند. در اینجا به عنوان نمونه به بعضى از روایاتى که در این زمینه از امیرالمؤمنین‏ علیه السلام نقل شده است اشاره مى‏‌گردد:


عبداللّه بن مروان روایت کرده است که على‏ بن ابیطالب‏ علیه السلام فرمودند: حضرت مهدى ‏علیه السلام سى یا چهل سال زمام امور مردم را در دست خواهند داشت.

[امام زمان‏ علیه السلام وقتى که ظهور کند] هواهاى نفسانى را به هدایت و رستگارى برمى‌‏گرداند در آن روزگارى که مردم هدایت الهى را به متابعت هواهاى نفسانى درآورده باشند. آراء و اندیشه‌‏هاى مردم را تابع قرآن مى‌‏کند در آن روزگارى که آن‏ها قرآن را تابع آراء و اندیشه‏‌هاى خود کرده‌‏اند... او به شما نشان خواهد داد که عدالت در کشوردارى چگونه است. هم چنین او تعالیم فراموش شده قرآن و سنّت را زنده خواهد ساخت...


- قال امیرالمؤمنین ‏علیه السلام : ...فلا یترک عبداً مسلما الّا اشتراه واعتقه، و لا غارماً الّا قضى دینه، ولا مظلمةً لِاَحَدٍ من النّاس الّا ردّها، و لا یُقْتَلُ منهم عبدٌ الّا ادّى ثمنه... و لایُقتَلُ قتیلٌ الا قضى عنه دینهُ، و اَلْحَقَ عیالَهُ فى العطاء حتى یملأ الارض قسطا و عدلاً کما مُلِئَتْ ظلماً و جوراً و عدواناً...


امیرالمؤمنین ‏علیه السلام فرمودند: ...حضرت مهدى ‏علیه السلام برده مسلمان را نخواهد واگذاشت مگر اینکه آن را خریده و آزاد خواهد ساخت و بدهکارى نخواهد ماند مگر آنکه بدهى او را پرداخت خواهد نمود. مظلمه و حقى به گردن و ذمه هر کس که باشد آن را به صاحب حق بازخواهد گرداند. کسى کشته نمى‌‏شود مگر اینکه دیه آن را خواهد پرداخت. هیچ کسى کشته نخواهد شد مگر اینکه بدهى‌‏هاى او را آن حضرت پرداخت خواهد نمود و خانواده‏اش را همانند سایر افراد جامعه اداره خواهد کرد تا زمین را از عدل و داد پر کند به همان صورتى که پیش از آن از ظلم و بیداد پر شده باشد...


حضرت مهدى‏ علیه السلام در قرآن

در آیات قرآن کریم به صراحت نامى از امام زمان ‏علیه السلام به میان نیامده است، ولى از آنجا که ائمه اطهار علیهم السّلام مفسران حقیقى قرآنند در تفسیر بسیارى از آیات، آنها را به مسأله مهدویّت و معارف امام زمان‏ علیه السلام تطبیق و تفسیر نموده‏اند. از جمله آیاتى که آنها را حضرت على ‏علیه السلام مربوط به امام زمان‏ علیه السلام دانسته‌‏اند این دو آیه است:


- عن امیرالمؤمنین ‏علیه السلام قال: النُورُ القرآن، و النور اسمٌ من اسماء اللّه تعالى... قال اللّه تعالى فى سورة النور: اللّه نور السماواتِ و الارضِ مَثَلُ نورهِ کمشکاةٍ فیها مصباح المصباح فى زجاجة الزجاجة کانها کوکب درّىٌ...

فالمشکاةُ رسول اللّه‏ صلى الله علیه و آله و المصباحُ الوصىُّ، و الاوصیاءُ علیهمُ السلامُ و الزجاجةُ فاطمةُ، و الشجرة المبارکة رسول اللّه‏ صلى الله علیه و آله و الکوکب الدُّرى القائم المنتظر الذى یملأ الارضَ عدلاً.


امیرالمؤمنین‏ علیه السلام فرمودند: نور همان قرآن است. و نور اسمى از اسم‌‏هاى خداوند تبارک و تعالى نیز هست. خداوند عزّوجلّ در سوره نور مى‌‏فرمایند: خدا نور آسمان‏‌ها و زمین است، نور او همانند مشکاتى است که درآن چراغى باشد و آن چراغ در میان شیشه‏‌اى که تلألؤ آن همچون ستاره‏‌اى است درخشان و روشن از درخت مبارک زیتون...

آن‏گاه فرمودند: مشکات رسول خدا صلى الله علیه و آله است و مصباح وصى و اوصیاء هستند، منظور از زجاجه حضرت فاطمه زهرا علیها السّلام است، و مراد از کوکب دُرّى حضرت قائم المنتظر علیه السلام است. کسى که زمین را پر از عدل و داد مى‌‏کند.


- [قال] امیرالمؤمنین على‌‏بن ابیطالب‏ علیه السلام : المستضعفون فی الارض، المذکورون فى الکتاب الذین یجعلهم اللّه ائمّة، نحن اهل البیت؛ یبعث اللّه مهدیّهم فیعزّهم و یذلّ عدوّهم.

حضرت على علیه السلام مى‏‌فرمایند: مستضعفان در زمین که در قرآن یاد شده‌‏اند و خداوند وعده داده است آنها را پیشوایان مردم قرار دهد، ما اهل‌بیت هستیم و خداوند، مهدى ما اهل‌بیت ‏علیهم السّلام را [در آخر الزمان] بر مى‌‏انگیزاند تا آنها را عزیز و دشمنانشان را خوار و ذلیل کند.

نظرات  (۱)

گره  کور ظهور تو منم اقا جان :(((

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی